Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o křečíkách

10. 6. 2006

Křeček

Výskyt:V roce 1930 nalezl zoolog Aharoni v Sýrii poblíž města AleppaObrazek hnízdo se samicí a 12-ti mláďaty. Všichni chovaní křečci jsou potomky této samičky.

Věk:Krátkověké zvíře, 2-4 roky.

Popis:
Velikost 15 - 18 cm. Původní barva křečků je zlatohnědá se světlou spodinou. Člověk vyšlechtil celou škálu barevných mutací jak s krátkou tak i s dlouhou srstí - angora, cream, silver blue, long-hair, teddy-bear, panda.

Podmínky chovu:
Plastová nebo skleněná ubikace velikosti 40x30x40 cm (dxšxv). Jako podestýlku použijte hobliny nebo kukuřičnou podestýlku pro malá zvířata, taky seno a slámu na stavbu hnízda. Do interiéru instalujte větve, kameny, domeček, napaječku na vodu, misku.

Potrava:
Základem jsou senena - pšenice, oves. Ovoce, zelenina, pampeliška, tráva, tvaroh, vařené vajíčko, libové maso syrové i vařené, moučné červy.

Manipulace:

Křečka zbytečně nebuďte - jsou pak agresívní. Berte ho z vrchu za krk za kožní lem, takto vás nemůže kousnout. Zvykejte ho pomalu na dlaň.

Určení pohlaví:
Samečci mají zadeček do špičky, jakoby vystrčený. Samičky do kulata zaoblený.

Zdravotní problematika:

Jednou týdně posypejte krmení vitamínama.

Křeček zlatý (Mesocricetus auratus)


Je u nás nejoblíbenějším druhem. Jako křeček zlatý se označuje celý druh včetně plemen a nikoli jen zlatohnědě zbarvení představitelé. Křeček saténový, strakatý, panda nejsou zvláštní druhy, ale pouze plemena křečka zlatého (neboli křečka syrského). Křeček zlatý žije v pouštích a polopouštích Malé Asie, obývá oblasti se suchým a teplým subtropickým klimatem. V našem podnebí venku dlouho nepřežije.
O divokém křečkovi zlatém toho víme málo. V roce 1930 vykopal profesor Aharoni blízko města Halebu v syrské poušti hnízdo křečka. Našel zde samičku s dvanácti mláďaty a tato zvířata odnesl do svého ústavu. Zde se mu podařilo odchovat čtyři zvířata (zbytek utekl) a tito křečci se stali předky všech křečků, které dnes člověk chová.

7 tipů pro šťastný život džungarských křečíků

1.Běhací kolečko samo o sobě pohyblivým křečíkům nestačí. Tato neustále sem a tam pobíhající zvířátka potřebují hodně pohybu.

2. Křečíkům drženým v chladu v zimě srst zesvětlí nebo úplně zbělá.

3. Džungarské křečíky snadno rozpoznáte podle tmavého úhořího pruhu na hřbetě.

4. Ve své vlasti džungaráčci dodržují zimní spánek, jako domácí zvířata jsou však aktivní po celý rok.

5. Křehcí, ale přátelští plyšoví medvídci, kteří se rychle ochočí - takoví jsou tito trpaslíci. Bohužel se dožívají jen 2,5 let.

6. Džungaráčci nemají rádi průvan, ale ani přílišné teplo. Přetopené místnosti (přes 20 °C) v zimě jim neprospívají.

7. Tito trpaslíci jsou snášenlivější než křečci zlatí, proto je můžete v dostatečně velkém prostoru držet i ve skupině.

 

 

Náhledy fotografií ze složky


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pleas

(Vendula, 10. 12. 2006 19:08)

ahoj je to tu fakt skvělí a ty fotky sou suprový ale napiš něco víc křečcích džungárských já mam jednoho doma a je suprovej ale asi brzo umře je už starej tak se měj please